Pavlo Durov zamknął projekt blockchain TON

Zdjęcie Pavla Durova
2020-04-07

Co się stało

Wcześniej wiadomo było o rozpatrzeniu sprawy między Securities and Exchange Commission (SEC) a Telegram. Pod koniec marca sąd uznał Grama za niezarejestrowane zabezpieczenie. Nałożył tymczasowy zakaz wydawania tokenów, który dotyczy inwestorów w Stanach Zjednoczonych i innych jurysdykcjach. Z tego powodu Durov musiał odłożyć wydanie Grama.

Wczoraj biznesmen oficjalnie ogłosił zakończenie pracy nad TON. W swoim liście Durow obwinił sytuację o decyzję amerykańskiego sądu i wpływy międzynarodowe USA.

„Wyobraź sobie, że kilka osób zbiera się razem, aby stworzyć kopalnię złota, a następnie rozdziela otrzymane złoto. Ale przychodzi sędzia i mówi: „Wiele osób zainwestowało w kopalnię złota, ponieważ chcą zarobić. Wydobywają złoto nie dla siebie, ale w celu sprzedaży innym ludziom. Dlatego nie możesz dać im złota ”, pisze Durov.

ton kryptowaluty - jego domniemana forma

Według Durowa platforma TON działała jak kopalnia, a złoto Gram. Mówił konkretnie o zakazie produkcji gramów w innych jurysdykcjach. Sąd podjął tę decyzję, ponieważ w przeciwnym razie Amerykanie znajdą sposób na dostęp do platformy blockchain TON po uruchomieniu. Według Durowa oznacza to, że inne kraje nie mogą same decydować, co jest dobre, a co złe dla ich obywateli.

„Niestety, amerykański sędzia ma rację co do jednej rzeczy: my spoza Stanów Zjednoczonych możemy głosować na prezydentów i wybierać parlamenty, ale nadal jesteśmy zależni od Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o finanse i technologię.

Stany Zjednoczone mogą wykorzystać kontrolę nad dolarem i globalnym systemem finansowym, aby zamknąć dowolny bank lub konto bankowe na świecie. Lub użyj kontroli Apple i Google, aby usunąć aplikacje z AppStore i Google Play.

Dlatego prawdą jest, że inne kraje nie mają pełnej suwerenności w podejmowaniu decyzji na swoim terytorium. Niestety my – 96% światowej populacji mieszkającej gdzie indziej – jesteśmy uzależnieni od decydentów wybranych przez 4% populacji USA ”- napisał Durov.

Durow podkreślił, że zespół Telegram przestał pracować nad TON. Nie mają one nic wspólnego z projektami wykorzystującymi jego markę lub doświadczenie. Durow zaleca, aby nie ufać im pieniędzmi lub danymi.

Co stanie się z inwestorami

emblemat TON

W swoim liście Durow nie napisał nic o zwrocie pieniędzy inwestorom TON, którzy zainwestowali 1,7 miliarda dolarów w projekt, ale biznesmen zaoferował im wyjście z tej sytuacji.

Amerykańscy inwestorzy mogą wycofać 72% swoich inwestycji. Jest to jedyna dostępna dla nich opcja. Reszta oferuje pożyczkę Telegram na okres od 1 maja 2020 r. Do 30 kwietnia 2021 r. Inwestorom, którzy wyrażą zgodę na zawarcie umowy, obiecuje się wpłacić 110% zainwestowanych środków. W tym celu Durow planuje sprzedać część akcji Telegramu.

Ale nie wszyscy zgadzają się z tą opcją. Wielu obawia się, że pozwy niezadowolonych amerykańskich inwestorów i rozważane przez SEC płatności mogą podważyć wypłacalność Telegramu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *