Kryptowaluty i blockchain: Pomimo wszystkich negatywów, jest zbyt wcześnie, aby je zakopać

wiele kryptowalut w kole
2019-10-11

Boom na kryptowaluty, który rozpoczął się pod koniec 2017 r., W zeszłym roku przerodził się w całkowity upadek: kurs wymiany bitcoinów spadł o około 80%, co było spowodowane wieloma przyczynami, z których głównym był sztuczny wzrost cen z powodu podniecenia, gdy wielu prywatnych inwestorów przybyło na rynek, próbując szybko i „ bez wysiłku „zarabiaj.

Jednak eksperci radzą, aby nie spieszyć się z ukryciem kryptowaluty lub blockchaina, którzy są teraz coraz bardziej zainteresowani globalnymi korporacjami technologicznymi.

Sceptycy i apologeci od samego początku kryptowaluty byli diametralnie przeciwni, od oskarżeń o stworzenie „bańki finansowej” po ogólne szaleństwo i oczekiwania na wzrost kursu bitcoinów od 50 000 do 100 000 USD. Jednak bitcoiny wciąż osiągnęły 20 tysięcy na koniec 2017 roku, ale nie na długo.

Ubiegły rok był punktem zwrotnym w ocenie kryptowalut. W ciągu roku od początku stycznia 2018 r. Kapitalizacja globalnego rynku kryptowalut (ponad 2 tysiące pozycji) spadła 6-7 razy – z 828 miliardów dolarów do 120-140 miliardów kursów bitcoinów od połowy grudnia 2017 roku, kiedy zarejestrowano maksymalnie 20 tysięcy, do 10 stycznia 2019 r. spadł do 4. Inne kryptowaluty (altcoiny) spotkały jeszcze bardziej smutny los.

Powodów spadku stopy kryptowaluty jest wiele: naturalna korekta ceny do poziomu rynkowego na tle ogólnego przegrzania (prawdę mówiąc, stawka kryptowaluty „rynkowej” wynosi 0), widelce bitcoin, ciągłe skandale z kradzieżą funduszy na giełdach kryptowalut, fałszowanie kryptowalut ucisk „transakcji kryptowalutowych przez organy nadzoru finansowego i władze różnych krajów, ogólnie brak regulacji prawnych dotyczących kryptowalut na poziomie międzynarodowym, skandale z fałszywym ISO (początkowa emisja monet), rozczarowany inwestorzy, którzy przyszli na tę dziedzinę w nadziei na szybkie i łatwe zarobki itp.

W wyniku powyższego wydobycie bitcoinów stało się nieopłacalne, ponieważ koszt wydobycia tej kryptowaluty zaczął przekraczać szybkość.

Spekulacje odegrały szczególną rolę w korekcie całego rynku kryptowalut. Cena głównych kryptowalut została sztucznie zawyżona i, oczywiście, była niestabilna. Dlatego nie powiemy, że wszystko minęło. Czas od połowy 2017 r. Do połowy 2018 r. Upłynął pod znakiem chciwości. Oczywiście ci, którzy przyszli do kryptowalut, nie są względy ideologiczne, a żeby zarabiać szybciej tu i teraz, dla nich wszystko skończyło się smutno i widzimy oczekiwaną korektę rynku.

Jednak eksperci radzą, aby nie spieszyć się z ukryciem rynku kryptowalut. Oczywiście są perspektywy. Ale nie wszystkie kryptowaluty. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja z cyfrową walutą jest bardzo zbliżona do tego, co się stało z dotcomami. Ten ostatni w latach 90., podobnie jak teraz kryptowaluty, stał się szumem. Biznes internetowy nie jest. tylko leniwy. Wszystko to ostatecznie doprowadziło do przesycenia rynku graczami i upadku dotcomów. Ale sama koncepcja pracy z Internetem nie zniknęła. Właśnie osiągnęła nowy poziom.

Na koniec pamiętaj o zachowaniu największych banków na świecie. Takich jak Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup, Barclays. Każdy z nich mówił inaczej o kryptowalutach w ciągu roku – były zarówno momenty negatywne, jak i pozytywne. Jednak żaden z tych banków nie porzucił całkowicie idei pracy z kryptowalutami. Co więcej, prawie wszyscy mają pewne doświadczenie w tej dziedzinie. Na przykład Goldman Sachs uruchomił na przykład usługę handlowania kontraktami futures na bitcoiny.

Według raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych około 70% banków centralnych na świecie prowadzi analizy analityczne dotyczące możliwości tworzenia państwowych walut cyfrowych, ale tylko nieliczne rozpoczęły praktyczne wdrożenie. Szwecja i Urugwaj poczyniły największy postęp w tym zakresie.

Stany Zjednoczone poważnie podchodzą do legalizacji walut cyfrowych. Niedawno przyjęły w Kongresie symboliczny rachunek, który ma na celu wykluczenie walut cyfrowych z przepisów dotyczących papierów wartościowych. Zarówno Japonia, jak i Południe ciężko nad tym pracują. Korea.

W listopadzie 2018 r. Szef MFW Christine Lagarde ogłosiła potrzebę emisji przez banki centralne własnych walut cyfrowych. Co to znaczy? Fakt, że politycy, ekonomiści i bankierzy nie zamierzają tak szybko odpisywać kryptowalut. Będą nadal szukać sposobów na wygodną współpracę z nimi. Przemysł będzie się rozwijał, ale jak – to raczej pytanie, na które należy odpowiedzieć z czasem. Teraz niezwykle trudno jest przewidzieć takie rzeczy.

Z drugiej strony zostanie przypomniane, że Wenezuela wydała już swoją kryptowalutę – El Petro, która rzekomo jest wspierana przez rezerwy ropy naftowej i rzekomo zebrała 3,3 miliarda dolarów, ale nie jest warta waluty krajowej – boliwaru.

Ale bez względu na to, jak traktuje się kryptowaluty – one już istnieją, wzięły niszę w obliczeniach, ale pytanie o ich legalne miejsce w globalnym systemie finansowym jest nadal otwarte. Perspektywy kryptowalut leżą w płaszczyźnie ich „legalizacji”: w większości krajów status walut cyfrowych wciąż nie jest w pełni określony.

Legalizacja krypty

mężczyzna trzyma bitcoiny

Dziś Ukraina jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie rozwoju i rozwoju technologii blockchain. Według statystyk co dziesiąty Ukrainiec posiada wirtualne aktywa, a od 2017 roku ukraińskie firmy przyciągnęły inwestycje o wartości co najmniej 160 milionów dolarów.

Duża liczba odnoszących sukcesy międzynarodowych firm innowacyjnych z ukraińskimi korzeniami, którzy mają ukraińskich programistów w zespole, pracują w ukraińskich biurach, ale z powodu braku regulacji w tym obszarze, takie firmy nie mogą działać na Ukrainie.

Według Mychajła Chobanyana słowo „legalizacja” nie jest poprawne w odniesieniu do kryptowaluty, ponieważ na Ukrainie nie jest to coś nielegalnego. Kryptowaluty są całkowicie legalne. Dlatego bardziej poprawne jest użycie terminu standaryzacja rynku.

„Jeśli chodzi o projekt ustawy nr 9083 przedłożony Radzie w dniu 14 września 2018 r. („ W sprawie zmian w Kodeksie podatkowym Ukrainy w sprawie opodatkowania transakcji z aktywami wirtualnymi ”), nad którym pracowaliśmy, spodziewałem się, że zostanie poddany pod głosowanie do końca 2018 r. Niestety, Jest tego kilka przyczyn.

Po pierwsze, nasze państwo znajduje się pod zewnętrzną kontrolą dużych wierzycieli i bez „pozwolenia” nasz rząd nic nie robi. Otrzymaliśmy niewypowiedzianą informację o powodach nieuwzględnienia rachunku. Twierdzi się, że wymagana była zgoda niektórych agencji rządowych (nie chcę ich określać), co dotyczyło faktu, że muszą one najpierw skonsultować się z MFW, a dopiero potem będą w stanie zatwierdzić lub odrzucić to prawo.

Tylko w przypadku takiego wsparcia prawo ma szansę dostać się do Rady Najwyższej w pierwszym czytaniu.

Dlatego oświadczamy, że w najbliższej przyszłości nie będziemy mieć prawa. Cóż, kiedy mamy dwie tury wyborów, do początku 2020 r. Nic się nie zmieni w zakresie standaryzacji rynku kryptowalut na Ukrainie ”- powiedział Mychajło Chobanyan.

Według Nikity Novikov, prawnika z praktyki blockchain w Juscutum, globalne podejścia regulacyjne poruszają się w trzech kierunkach: obniżenie bariery wejścia do projektów kryptograficznych i przyciąganie inwestycji (Malta, Gibraltar, Szwajcaria); wykorzystanie polityki regulacyjnej i krajowych inwestycji technologicznych w celu ochrony wpływów państwa (Chiny, Rosja); zgodność ze zrównoważonymi praktykami i przepisami w celu utrzymania stabilności finansowej i ochrony praw konsumentów (USA, Wielka Brytania).

„W przypadku Ukrainy najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie podejścia krajów takich jak Malta, Gibraltar i Szwajcaria, jeśli obniżymy barierę wejścia w projekty kryptograficzne i przyciągniemy nowe inwestycje” – powiedział prawnik.

Jak zauważa Mykhailo Chobanyan, gdy postępowy świat idzie naprzód, zaczynamy się opóźniać. Ale nie wszystko jest tak ważne, ponieważ technicznie nadal pozostajemy na czele. Ale niestety wszystkie te korzyści nie trafiają do naszego skarbca, ale do budżetów krajów takich jak Singapur, Szwajcaria, Malta, Gibraltar, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i inne kraje, które już mają jasne zasady gry.

Ze swojej strony Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego inicjuje również legalizację kryptowalut na Ukrainie, co znajduje odzwierciedlenie w Koncepcji polityki państwa w zakresie aktywów wirtualnych, którą ministerstwo przedłożyło do publicznej dyskusji. Wdrożenie Koncepcji planowane jest na okres do 2021 r. W dwóch etapach. Z kolei Ministerstwo Finansów może zdecydować o metodzie opodatkowania transakcji kryptowalutowych dopiero po przyznaniu statusu prawnego kryptowalutom.

Ćwicz blockchain

zbliżenie bitcoin

Według firmy konsultingowej McKinsey, w ciągu ostatnich dwóch lat przemysł blockchain przyciągnął ogromne inwestycje dużych korporacji i inwestorów typu venture.

Obserwujemy silny wzrost inwestycji typu venture w projekty blockchain. Rynek już podwoił swoje roczne wyniki, osiągając jasny szczyt w drugim kwartale 2018 r. Oznacza to, że fundusze i inni inwestorzy instytucjonalni widzą duży potencjał technologii blockchain. Wśród popularnych zastosowań: logistyka zaopatrzenie, zarządzanie przedsiębiorstwem, Internet rzeczy, rozliczenia finansowe, zarządzanie informacjami prywatnymi i cyberbezpieczeństwo przemysłowe.

Amazon niedawno ogłosił uruchomienie Blockchain-as-a-Service, która pozwoli mu wdrożyć własny blockchain w wewnętrznych procesach zarządzania firmą.

Z drugiej strony, według analityków McKinsey, miliardy dolarów inwestycji nie doprowadziły jeszcze do znaczących i dużych opcji korzystania z blockchaina, skuteczność inwestycji jest nadal wątpliwa. Badanie USAID 43 rozwiązań blockchain wykazało zerowy wskaźnik powodzenia. Badanie obejmowało różne wdrożenia technologii rozproszonego rejestru (DLT), obiecującą optymalizację procesów i obniżenie kosztów operacyjnych.

Nie znaleziono jednak przekonujących wyników dotyczących skuteczności wdrażania. Problemy blockchain oparte są na nowości technologicznej i tradycyjnych problemach związanych z początkowym wdrożeniem: względna złożoność, wysokie koszty, słabe wdrożenie na skalę przemysłową i tak dalej.

Jest za wcześnie, aby mówić o jakiejkolwiek wydajności. Zrealizowano bardzo niewiele udanych projektów, a istniejące są raczej wąskie, nie są jeszcze szeroko rozpowszechnione. Nie jest to zaskakujące. Sama technologia jest wciąż nowa, niezwykła dla wielu. Należy ją „wdrożyć”. dostosować się do współczesnych potrzeb i to tylko kwestia czasu.

W kwestii technologii systemów rozproszonych blockchain powinien być wyraźnie oddzielony jako technologia i świat kryptowalut. „Jeśli drugi – rodzi wiele pytań na temat regulacji, legalności, spekulacji, pierwszy – podstawa, na której można rozwiązać w najbliższej przyszłości rzeczywiste problemy (takie jak ochrona przed zmianami ważnych danych rejestracyjnych, oszustwa itp.)”, mówi Witalij Gorowy, Partner Zarządzający InSoft Capital.

McKinsey jest przekonany, że blockchain sprawdzi się w takich obszarach, jak ubezpieczenia, zarządzanie łańcuchem dostaw i rynki kapitałowe, gdzie rozproszone rejestry mogą zająć się optymalizacją procesów biznesowych i oszustwami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *