Rewolucja Bitcoina

trzy duże monety ze znakiem bitcoin
2020-05-21

Od momentu powstania, krypto waluty budzą wiele skrajnych emocji część ekspertów twierdzi że są one przełomem i następnym stadium rozwoju pieniędzy inni zaś sądzą, że to spekulacja i próba wzbogacenia się, niezależnie jednak od odpowiedzi na to pytanie moment ich wprowadzenia będzie ważną datą w historii światowej gospodarki i jednym z pierwszych jeżeli nie pierwszym przykładem waluty uznanej międzynarodowo za którą nie stoi żadne państwo stawka jest wysoka więc dobrze wiedzieć jak to wszystko działa dzieje się to też w nieprzypadkowym czasie, ponieważ od paru lat wiele rzadów i ekonomistów zamierza wprowadzić kluczowe zmiany do systemu płatności.

Pierwsza fala to zdecydowane odejście od fizycznej formy pieniądza, ten proces jest już nieunikniony liderami tej zmiany są kraje Skandynawskie w Norwegii jedynie 6 % obywateli korzysta obecnie z gotówki w Belgii jest niewiele więcej, ponieważ 7 % za to w Koreii Południowej do 2020 r. mają całkowicie zrezygnować z transakcji gotówkowych ale to nie wszystko drugą może być wprowadzenie oficjalnych krajowych ewalut nad czym debatę rozpoczęli np. Szwedzi jak czytamy w “Financial Times” : Pomimo, że nie ma jeszcze żadnych konkretów to eKorona mogłaby ujrzeć światło dzienne już za 2 lata.

Jeżeli Rick’s Bank dopnie swego to będzie on pierwszym bankiem centralym posiadającym cyfrową walutę. 

Wróćmy jednak na chwilę do początku i do przełomu o którym mówiłem wcześniej Miał on miejsce dokładnie w roku 2009 kiedy to Satoshi Nakamoto stworzył, a dokładnie rzecz biorąc uruchomił pierwszą kryptowalutę : Bitcoin Niech nie zmyli was jednak dokładne imię i nazwisko, bo Satoshi Nakamoto to jedynie nazwa użytkownika którą posługuje się twórca lub twórcy do dziś pozostający anonimowymi. Bitcoin rozpoczął wszystko i do początku tego roku był odpowiedzialny za ponad 90 % wartości całego rynku kryptowalut. Ale zatrzymajmy się teraz na chwilę i wyjaśnijmy sobie czym w ogóle są kryptowaluty.

Kryptowaluty to po prostu wirtualne waluty oparte na technologii Blockchain

kryptowaluta na klawiaturze

Blockchain służy do przesyłania oraz przechowywania informacji na temat transakcji zawartych w internecie.

Transakcje te są ułożone w blokach danych następujących po sobie każde z takich bloków zawiera informację o określonej z góry ilości transakcji.

Po wypełnieniu go informacjami na temat transakcji, czyli mniej więcej co 10 minut, tworzy się kolejny blok później następny i następny tworząc swego rodzaju łańcuch.  Stąd też nazwa Blockchain łańcuch bloków mogła ona zawierać informację na temat różnych transakcji: handlowych, stanów własności, udziałów, akcji czy kupna lub sprzedaży walut w tym również kryptowalut.

Jak działa BlockChain

Bitcoin jest na dolarach

Istotą BlockChain jest utrzymanie wspólnej, zbiorowej księgi rachunkowej transakcji która będzie rozproszona po całej sieci w identycznych kopiach.

Taka księga będzie zapisem wszystkich transakcji dokonanych w danym momencie w BlockChain.

Technologia ta bazuje na sieci peer-to-peer czyli użytkowników równych statusem bez centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnieniu transakcji.

Czyli w skrócie mamy doczynienia z walutą z której korzystanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ nieustannie prowadzony jest zapis wszystkich transakcji z jej użyciem.

Gdyby ktoś próbował podrobić transakcję lub przy niej manipulować nie pasowałaby ona kodem do poprzednich i nie zostałaby dodana do rejestru.

To gwarantuje z jednej strony absoulutne bezpieczeństwo, a z drugiej pełen dostęp do jego zapisów przez każdą ze stron.

Właśnie dlatego Bitcoinów defacto nie da się podrobić i na tym polega rewolucyjność kryptowalut.

Są niezależne od żadnych państw więc przy zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa nie są nam w stanie ich odebrać żadne siły wyższe tj. rząd, bank, komornik lub współmałżonek w przypadku rozwodu.

Bitcoin daje ci 100 % gwarancję posiadania własnych pieniędzy.

Technologia BlockChain zapewnia z kolei pełną transparentność i bezpieczeństwo transakcji bez konieczności ujawnienia Twojej tożsamości.

Ponadto jest to waluta ograniczona, ponieważ Bitcoinów powstanie tylko 21 milionów z tego powodu są one odporne na inflację.

Kolejnym atutem są koszty nieporównywalnie niższe niż w przypadku innych systemów do tego działające bardzo wydajnie jest to spowodowane tym, że struktura kryptograficzna nie potrzebuje żadnej instytucji pośredniczącej, weryfikującej dane czy uczestników transakcji poza oczywiście samymi użytkownikami.

Sami widzicie, totalna przyszłość o tym jak wydobywa się Bitcoiny dowiemy się w drugiej części, a teraz zastanówmy się jak no i na co je wydać.

Kupić za Bitcoiny można praktycznie wszystko, ale nie wszędzie nimi zapłacimy lista usługodawców akceptujących te walutę stale rośnie, niemniej najważniejsze jest to, że możemy jej używać do wszystkich czynności do jakich używamy innych walut.

Tym samym możemy np.: zywczajnie nimi handlować i zarabiać lub tracić na różnicach i wahaniach kursów.

Można ich używać do robienia przelewów międzynarodowych. Czyli za obcą walutę kupujemy Bitcoiny to zajmie nam kilka minut następnie sprzedajemy je za inną walutę, poczym pieniądze wpłacamy na konto bankowe, proste. Można kupować różne towary w internecie dzisiaj nie jest nowością, że na portalach aukcyjnych sprzedawcy akceptują płatności w BTC po aktualnym kursie kantoru Jednak wciąż najczęściej używa się ich do płacenia za usługi w internecie no i do hazardu.

Jeżeli chodzi o przechowywanie waluty robimy to w internetowych szyfrowanych portfelach dzięki aplikacją, ale możemy też offline’owo w sejfie.

I od razu wam mówię, że opłaca się trzymać, ponieważ wartość Bitcoina stale rośnie.

Od początkowych kilkunastu centów do oszałamiających prawie 3 tysięcy dolarów które w pewnym momencie kosztował, więc chyba nie muszę wam mówić, że to dobry sposób, żeby zarobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *