Rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz inwestować

wieże monet leżące na papierach
2020-05-21

Przede wszystkim od lat zastanawiam się nad tym, jak to jest, że tak dużo osób bierze kredyty, a tak mało osób inwestuje.

I nie jest to tylko kwestia właśnie tego, bo ktoś może mi odpowiedzieć i powie: Marcin, po prostu ludzie nie mają pieniędzy, więc nie inwestują. Natomiast w dużej mierze jest to to, co mamy w naszych głowach. Przecież nie musisz od razu inwestować dużych kwot. To może być np.

Regularne oszczędzanie

wykresy i żelazne pieniądze

Czasami ktoś mówi: ale na lokatach i tak jest mały procent. Ja tutaj zacytuję Kamilę Rowińską, która mówi: no tak, lepszy mały procent na lokacie niż duże w kredycie. Więc tutaj dla mnie bardzo fajne porównanie i zgadzam się, że często te inwestycje nie są na wysoki procent. Natomiast po prostu lepiej mieć swoją inwestycję na niski procent niż dług na wysoki procent. I teraz płynnie przechodząc już do tych 5 informacji, które chcę Wam przekazać, co należy wiedzieć. To pierwsza rzecz, to należy mieć wyznaczone cele. 

Dlatego, że od wielu rzeczy zależy to, co będzie dla Was dobrą inwestycją. W serii, w której opowiadam o inwestowaniu o różnych możliwościach inwestowania i na co należy zwrócić uwagę trzeba wziąć bardzo wiele rzeczy pod uwagę, wiele czynników.

Na przykład w jakim jesteś wieku, jakie są Twoje cele inwestycyjne, jaką kwotę chcesz zainwestować. Czy będzie to regularne oszczędzanie, czy jednorazowo. Czy będziesz potrzebował / potrzebowała dostępu do tych pieniędzy przez jakiś określony czas, czy może nie. Czy właśnie będziesz potrzebował, jakby możesz sobie pozwolić na to, żeby zainwestować na dużo dłuższy czas. To są takie pytania, które należy sobie zadać i wyznaczyć konkretne cele.

W momencie tak jak przy robieniu jakiegoś projektu, przy robieniu firmy. Wtedy warto wiedzieć do czego my dążymy i jakie są szczególnie w grze np. na giełdzie czy w walutach to jest też po prostu Forex tak i tam warto sobie też wyznaczyć cele zarówno te pozytywne jak i negatywne tzw. stop loss kiedy mając się same sprzedać akcje przy jakiej stracie jaką stratę też akceptujesz. I nagle teraz mówię: jak to, przy inwestycji stratę?

No tak, musisz też wiedzieć, że tepieniądze być może stracisz,zależy w co zainwestujesz.

Natomiast mamy krachy chociażby które były na rynkach nieruchomości w ostatnich latach.

Nie tych które teraz były ostatnio, bo teraz cały czas rosło, ale jeszcze wcześniej.

I jeżeli ktoś podchodził do tematu spekulacyjne to potrafił po kilkadziesiąt procent stracić. No i oczywiście obrońcy tego mogą powiedzieć: jasne, Marcin, ale popatrz, że teraz są jeszcze droższe. Wystarczyło przetrzymać.

Pytanie, czy wszyscy mogli przetrzymać. I to jest znowu pytanie dla ciebie. Czy w jaki sposób to inwestujesz. Czy spekulujesz czy rzeczywiście inwestujesz. Czy możesz sobie pozwolić. Napisz sobie czarny scenariusz i wyznacz sobie cele związane z daną inwestycją.

Drugi temat jest: bądź cierpliwy. To jest bardzo ważna taka cecha. I to jest coś co musisz też wiedzieć, być może będzie od Ciebie wymagana cierpliwość w danej inwestycji. To będzie wprost wynikało z celów tej tej inwestycji, czy Ty możesz sobie pozwolić na tą cierpliwość. Jeżeli nie, ciężko nazwać to inwestycją.

Natomiast ja wolę podciąć ci skrzydła niż żebyś Ty stracił pieniądze spekulują a później jeżeli nie będzie Cię stać na to żeby przetrzymać daną inwestycję. Albo mówisz: pożyczyłem od kogoś na wysoki procent żeby zainwestować. Kurczę pieczone. Zastanów się nad tym czy to jest dobre rozwiązanie. I fajnie że już wzbudziło w kimś zaufanie tak ale inwestuj pieniądze które masz i traktuj to jak inwestycję nie jak spekulację. Kolejna rzecz to jest: bądź pokorny. 

Bardzo dużo pokory trzeba żeby nie zakochiwać się w danej inwestycji

dom pieniądze notatnik

To będzie ostatni punkt.Natomiast tutaj jeżeli chodzi opokorę to też to że jeżeli raz coś Ci wyszło to to jeszcze nie jest reguła. Tak to raz na czymś zarobił to to nie znaczy że teraz cały czas zawsze będziesz na tym super zarabiał. Ja pamiętam taką sytuację kiedyś pracując w biurze kredytowym, w swoim biurze kredytowym prowadząc biuro kredytowe, miało dojść do pewnej transakcji. Mówi o tym że miało do niej dojść dlatego, że już uprzedzę i powiem że do niej nie doszło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *